fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Lotos Petrobaltic S.A. korzysta z sieci TETRA

 

 

Lotos Petrobaltic S.A. znalazł się w gronie firm, które w swojej codziennej działalności korzystają z łączności krytycznej TETRA. Usługę tę oferuje Enspirion Sp. z o.o., spółka zależna Energi z Grupy Orlen. 28 września podpisany został dwuletni kontrakt pomiędzy spółkami.

Od lewej: Prezes Lotos Petrobaltic S.A. Grzegorz Strzelczyk, Prezes Enspirion Sp. z o.o. Tomasz Lesiewicz

Poprzednio nasza firma korzystała z dwu innych sposobów łączności, w tym telefonii komórkowej. Okazywało się, że to nie wystarczało, bo łączność zrywała się przy ekstremalnych warunkach pogodowych – mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Petrobalticu. I co jest szczególnie ważne, infrastruktura sieci TETRA pokrywa się z obszarem działalności spółki Lotos Petrobaltic na Morzu Bałtyckim. Dlatego już w 2019 roku nawiązano pierwszą, próbną współpracę. W ramach ówczesnego porozumienia Enspirion wyposażył w usługę łączności krytycznej jednostki pływające, platformy oraz siedzibę Lotos Petrobaltic na lądzie.

Po ponad roku testów podjęto decyzję o wykorzystaniu systemu TETRA jako bezpiecznego środka łączności pomiędzy centrum dyspozytorskim oraz platformami morskimi i statkami pracującymi w rejonie bałtyckich koncesji Lotos Petrobaltic.

– Łączność systemu TETRA zdała egzamin z swojej sprawności, gdy statek PSV Sylur z Grupy Kapitałowej Lotos prowadził z sukcesem prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej Baltic II, położonej na zachód od Ławicy Słupskiej. Widzimy duży potencjał w wykorzystaniu usługi łączności TETRA także w trakcie przyszłych prac prowadzonych przez Lotos Petrobaltic na morskich farmach wiatrowych dodaje Grzegorz Strzelczyk.

Aktualnie sieć TETRA zapewnia zasięg ok. 55 km w głąb morza, co dla Enspiriona stanowi potencjał dla świadczenia usług łączności również dla innych podmiotów działających na południowym Bałtyku – przede wszystkim dla PKN Orlen, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), ale także dla wielu firm prowadzących badania i pomiary na tej części akwenu.

Tego typu morskie instalacje w przyszłości mogą także obsługiwać kolejne projekty energetyczne, np. farmy wiatrowe offshore powstające na bałtyckiej Ławicy Słupskiej. Włączenie w przyszłości do systemu łączności krytycznej większej liczby podmiotów, zwłaszcza służb bezpieczeństwa publicznego, poprawiłoby też znacznie bezpieczeństwo Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

Aktualnie na morzach okalających północną Europę z łączności TETRA korzystają takie państwa jak Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, gdzie system zapewnia niezawodną komunikację z jednostkami pływającymi w bieżącej pracy, a także w sytuacjach kryzysowych.


TETRA (ang. TErrestrial Trunked Radio, dawniej – TransEuropean Trunked Radio), to opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) otwarty standard cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankingowej), powstały z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Głównym powodem wykorzystywania tego systemu jest możliwość korzystania z narzędzia komunikacyjnego, zapewniającego koordynację funkcjonowania i niezakłóconą współpracę takich służb jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, a także innych służb bezpieczeństwa publicznego.


Anna Kłos