Powracamy do bardzo rozpoznawalnego wydarzenia Konfederacji Lewiatan, czyli konferencji GŁOS BIZNESU, której druga tegoroczna trójmiejska odsłona zakończyła się dzisiaj w Gdańsku, w przestrzeni Hotelu Qubus.
Spotkanie, dedykowane jak zawsze przedsiębiorcom nakierowanym na działalność innowacyjną, oferowało kilka wstępnych prezentacji kierunkowych (BGŻ BNP PARIBAS, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, KPMG, Lewiatan Business Angels) oraz cztery warsztaty (preferencyjne finansowanie bankowe, pozyskiwanie wsparcia na tworzenie innowacji, anioły biznesu, dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych – nowa ulga na B+R) przeprowadzone przez specjalistów reprezentujących wymienione powyżej instytucje rynku kapitałowego.
Poprzednie wydarzenie z cyklu GŁOS BIZNESU odbyło się w Gdańsku 5 lipca, o czym szerzej informowaliśmy tutaj.
Otwarciem konferencji były wystąpienia: Jolanty Szydłowskiej, Prezes Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Jacka Adamskiego z Lewiatan Business Angels oraz Szymona Faliszewskiego, Członka Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Wszyscy troje w swoich wypowiedziach skierowali się w stronę wspólnego stanowiska, podkreślając mianowicie szczególnie istotną rolę, jaką dla wyważonego, dynamicznego przedsiębiorstwa pełnią dobre źródła finansowania. Aby utrzymać znaczącą przewagę rynkową, a w niektórych wypadkach – aby pozostać w ogólne godnym uwagi oferentem – trzeba sięgać po nowatorskie rozwiązania technologiczne.
Tak przeszliśmy do wystąpienia Gizeli Gorączyńskiej z BGŻ BNP PARIBAS, która zaprezentowała preferencyjne finansowanie małych i średnich firm. Kluczową ofertą banku pozostaje Kredyt Technologiczny, przydzielany przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt, jako instrument wsparcia dla firm z sektora MŚP, jest udzielany w oparciu o Program Operacyjny Inteligentny Rozwój w ramach Poddziałania 3.2.2. „Kredyt na innowacje technologiczne”. Instytucją ogłaszającą konkursy i oceniającą wnioski o dofinansowanie jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Pamiętajmy przy tym, że dofinansowanie do projektu (tzw. Premia Technologiczna), może wynieść maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych projektu (nie więcej niż 6 mln złotych). Premia jest w całości przeznaczana na spłatę kapitału Kredytu Technologicznego.
BGŻ BNP PARIBAS oferuje ponadto bezpośrednie finansowanie w ramach projektu PolSEFF, tj. Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce, powstałego z inicjatywy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przy wsparciu Unii Europejskiej. PolSEFF działa już szósty rok. Ruszył na początku 2011 roku, dysponując linią kredytową w wysokości 150 milionów euro, a także dotacją unijną w wysokości 28 milionów euro.
– Program, który polega na realizowaniu programu oszczędności energetycznej w firmie, zapewnia klientom bezpłatne doradztwo inżynierów POLSEF. Oferujemy bezpłatny audyt energetyczny – informowała Gizela Gorączyńska.
PREZENTACJA: BGŻ BNP PARIBAS / BGŻ BNP PARIBAS – warsztat fakultatywny
Gizela Gorączyńska zaprezentowała materiał wideo dotyczący projektu inwestycyjnego zrealizowanego przez firmę Dompol Sp. z o.o. w ramach programu PolSEFF i sfinansowany przez BNP Paribas Bank Polska:
Ewa Kłos, Starsza Specjalistka z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przyznała: – Zajmujemy się finansowaniem, ponieważ obszar badań technologicznych jest dla przedsiębiorców działalnością ryzykowną, najbardziej obciążającą.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zostało powołane w 2007 roku. Jest jednostką realizującą zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej.
Ciekawą ofertą jest niewątpliwie program BRIdge Alfa, skierowany do prywatnych inwestorów spełniających kryteria mikro lub małych przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę na tzw. „szybką ścieżkę„, a więc nowy sposób przyznawania przedsiębiorcom dotacji na innowacje, charakteryzujacy się skróconym, do około 60 dni, czasem wydania decyzji (od daty złożenia dokumentów licząc). NCBR rozstrzygnęło niedawno lipcową edycję „szybkiej ścieżki”, wybierając 52 projekty i oferując łączną kwotę w wysokości 253 mln złotych. Z kolei projekt INNOTECH, dedykowany nauce i przedsiębiorstwom, został przygotowany z myślą o wzmocnieniu obszaru zaawansowanych technologii. Składa się z dwóc ścieżek programowych: In-Tech i Hi-Tech.
PREZENTACJA: NCBR / NCBR – warsztat fakultatywny
– Często zauważamy obawy u przedsiębiorców, którzy wahają się przed zaangażowaniem w prace badawczo-rozwojowe. Firmy albo nie mają środków, albo nie chcą podjąć niezbędnego ryzyka – wyjaśniał Radosław Ciechański z KPMG, międzynarodowej sieci firm audytorsko-doradczych, obecnej w Polsce od 1990 roku.
PREZENTACJA: KPMG / KPMG – warsztat fakultatywny
– Firma w pierwszych tygodniach swojej działalności „pali gotówkę”. Jeśli przedsiębiorca chce zdobyć finansowanie udziałowe, musi zadać sobie nieco trudu. Mniej więcej połowa inwestycji to całkowita utrata kapitału lub znaczna jego utrata. Faktyczny zysk przedsiębiorców plasuje się na poziomie 10-20% – wyznał Jacek Adamski z Lewiatan Business Angels, informując przy tym, że w Polsce rocznie pojawia się blisko pięć tysięcy startupów, z czego znikomy procent generuje środowisko akademickie.
Jak tłumaczył Jacek Adamski, w Polsce można coraz częściej spotkać się z „seryjnymi inwestorami”, angażującymi się średnio w od pięciu do dziesięciu przedsięwzięć: – W całej Polsce jest ich, w przybliżeniu, kilkuset. W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z dziesiątkami tysięcy – podkreślił prelegent.
Lewiatan Business Angels, największa w Polsce sieć aniołów biznesu, powstała w 2005 roku. Rocznie przyjmuje blisko 300 projektów, lecz mniej niż co dziesiąty z nich zyskuje akceptację. Oznacza to zatwierdzenie od 3 do 4 rocznych umów inwestycyjnych (1-1,5%). Znane konkursy Lewiatan Business Angels: Zacznij.biz, Citi Mobile Challenge, V4 TechMatch oraz KICkoff.
PREZENTACJA: LBA