fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Sprzyjające warunki w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii

 

Szansa na rewitalizację i rozwój terenów przemysłowych, w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne, pojawia się zawsze wtedy, gdy do głosu dochodzą regionalne, unikalne strefy gospodarcze, nastawione na złożoną implementację innowacyjności. Zyskują jeszcze więcej, zapraszając do współpracy firmy partnerskie i ośrodki naukowe.  Na tym temacie skupione było seminarium pt. „Bałtycki Port Nowych Technologii jako miejsce kreowania innowacji i transferu wiedzy”, przeprowadzone wczoraj w przestrzeniach gdyńskiego Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, którego budynek, znajdujący się przy ul. Czechosłowackiej 3, przeszedł w 2013 roku niemałe unowocześnienie.

Spotkanie przygotowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, w partnerskim porozumieniu z „Pracodawcami Pomorza”, których członkowie, reprezentanci Sekcji Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Forum Współpracy Nauki i Biznesu, byli obecni na seminarium razem z przedstawicielami firm związanych na codzień z Bałtyckim Portem Nowych Technologii.

 

Biurowiec „Akwarium” (G-330) Bałtyckiego Portu Nowych Technologii / fot. BPNT.

 

Prof. dr hab. Marek Grzybowski z Akademii Morskiej w Gdyni zaznaczył już na samym początku, że to seminarium powinna być traktowane jako spotkanie robocze, skoncentrowane przede wszystkim na aktywnej dyskusji. Dr Zdzisław Nieckarz, kierownik Psychologii Badań Biznesu w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, mówił wprost: – Już jakiś czas temu zauważyliśmy, że jedną z ważniejszych rzeczy które mogą mieć wpływ na innowacyjność, efektywność, współpracę i jej jakość, jest współpraca między partnerami biznesowymi i akademickimi. Od ostatnich trzech lat staramy się w praktyce realizować tę współpracę. Zajmujemy się dwoma przedsięwzięciami: cyklicznymi konferencjami z cyklu „Nauka i biznes” (Uniwersytet Gdański) oraz Forum Biznes i Nauka (w ramach „Pracodawców Pomorza”).

 

Marcin Żukowski o zakresie inwestycyjnym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej / fot. Pracodawcy Pomorza.

 

Szeroki zakres inwestycyjny realizowany w regionie, był dobrze widoczny w trakcie prezentacji Marcina Żukowskiego, dyrektor Biura Rozwoju Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, należącej do Polskiego Klastra Morskiego. Nakreślając szerszą perspektywę innowacyjności, nawiązał do realizacji Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (artykuł o nich znajduje się w tutaj), w sprawie których, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podpisał tego samego dnia porozumienie w Europejskim Centrum Solidarności (inteligentne specjalizacje będą mogły zawalczyć m.in. o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego na lata 2014-2020).

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z 14 zbliżonych, rozlokowanych w całej Polsce stref inwestycyjnych. Swoim zasięgiem obejmuje cztery województwa: pomorskie, zachodnio-pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. – Zdecydowaliśmy się na dwie rewitalizacje: Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. 3 lipy, a także budynku w którym teraz się znajdujemy, należącego do Bałtyckiego Portu Nowych Technologii. Chcieliśmy w ten sposób wykazać potencjał regionu – wyjaśniał Marcin Żukowski.  Zarządcy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej doszli w pewnym momencie do etapu, gdy konieczna stała się weryfikacja innowacyjności opracowywanych właśnie technologii. Na horyzoncie pojawiła się więc koncepcja utworzenia przestrzeni laboratoryjnych. Za sprawą podwójnego wsparcia: ze strony miasta Gdyni, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i środków unijnych, światło dzienne ujrzało przedsięwzięcie pod nazwą Park Konstruktorów. – W swoim celu ma przede wszystkim dawanie przestrzeni produkcyjnej na potrzeby mniejszego przemysłu, który w danym momencie musi przeprowadzić testy – tłumaczył dalej Marcin Żukowski, przechodząc po chwili do tematu polityki niebieskiej gospodarki, która w ostatnich latach pojawia się coraz częściej z racji intensywnych zmian klimatycznych (gospodarka niebieska – znak równości – gospodarka zrównoważona).

 

wizualizacja pentagon

Park Konstruktorów przylega do biurowca G-330. Został otwarty 18 listopada 2015 roku. Inwestycja kosztowała ponad 30,6 mln zł (85% kwoty ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia). / fot. BPNT.

 

To, że pod względem finansowym i inwestycyjnym bardzo wiele zależy od otoczenia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wie dość dobrze. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym działa od niedawna Polska Agencja Kosmiczna. Strefa, jak zauważył Marcin Żukowski, angażuje się swoim akceleratorze kosmicznym SPACE3ac. Logistyka, monitoring statków i portów, nawigacja satelitarna – te projekty, obecne na Pomorzu, to projekty finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Technologie się wzajemnie przenikają, prowadząc do inwestycyjnego mariażu.

Prezentacja: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna 

 

gdy1

Grzegorz Śmietana z firmy Hydromega o projektach technologicznych / fot. Pracodawcy Pomorza

 

Listę bieżących technologii i projektów w realizacji firmy Hydromega, mieszczącej się w Gdyni, przy ul. Czechosłowackiej 3, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, przedstawił Grzegorz Śmietana, specjalista ds. handlowych. Hydromega zaczęła działalność w 1988 roku. Zajmuje się projektowaniem i produkcją układów hydrauliki siłowej oraz automatyką przemysłową. Równolegle z produkcją zasilaczy hydraulicznych oraz urządzeń z napędem hydraulicznym, realizowane są prace badawcze, rozwojowe oraz wdrożeniowe. Hydromega ma cztery działy techniczne:

 

– projektów morskich i offshore

– projektów lądowych

– projektów mobilnych

– projektów elektromontażu

 

Ciekawie prezentowały się przykłady realizacji poszczególnych działów, np. zasilacze hydrauliczne, zespół płuczący Hamer, pojazdy ratownicze, pojazdy do odtwarzania rowów melioracyjnych oraz do wykaszania terenów bagiennych. Równie wiele projektów znajduje się na etapie badawczo-rozwojowym. Firma jest kojarzona także z realizacjami pomostów ruchomych typu Linkspam, rampami do obsługi górnych pokładów promów klasy Star Finnlines oraz wielopoziomowymi parkingami (jeden znajduje się obok siedziby firmy).

Prezentacja: Hydromega

 

Blok prezentacji zakończył Łukasz Gerigk, odpowiedzialny za badania, innowacje i rozwój w firmie Nauta, zlokalizowanej również w Gdyni, przy ul. Waszyngtona 1. Stocznia tej firmy (najstarsza w Polsce), zajmuje teren blisko 20 hektarów w centrum miasta, jak również nowo nabyty teren byłej Stoczni Gdynia S.A. Jest wyposażona do wykonywania najbardziej zaawansowanych napraw statków i konwersji oraz produkcji nowych statków i konstrukcji okrętowych. Firma brała aktywny udział w dwóch tematach powiązanych z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza: inteligentnych urządzeniach i technologiach w gospodarczym wykorzystaniu morza, a także Smart Port & City.

Prezentacja: Nauta

 

Drugą część spotkania otworzyła i zamknęła dyskusja moderowana przez dr Zdzisława Neckarza („co jest robione dobrze, a co wymaga poprawy”?). Uczestnicy przyznali, że pewną przeszkodą jest brak regularnych zleceń i trwałego zapotrzebowania ze strony państwa (zbyt zachowawcza polityka). Marcin Żukowski zauważył, że gotowość finansowa, którą charakteryzują się polskie firmy, nie może spotkać się z właściwą aktywizacją ze strony państwa.

 

Uzupełnieniem seminarium było zwiedzanie Stoczni Nauta (wejście na dok pływający, przejście wzdłuż nabrzeży i opis budowy katamaranu dla Uniwersytetu Gdańskiego, opis udźwigowienia i innych mocy produkcyjnych).

 

 

Polski Klaster Morski: http://klastermorski.com.pl/

Polski Klaster Morski: http://klastermorski.com.pl/

Bałtycki Port Nowych Technologii: http://www.bpnt.eu/

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna: http://www.strefa.gda.pl/

Hydromega: http://www.hydromega.com.pl/

Nauta: www.nauta.pl

Akademia Morska w Gdyni: http://www.am.gdynia.pl/

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl